O pagórkach, które są blisko (część 3)

Jedyne miejsce na południu tego kraju, gdzie udział buka w lasach sięga niemalże 30%. Jedyne miejsce, gdzie udział nienaturalnych nasadzeń drzew iglastych sięga ‚tylko’ do 44%. Jedyny górnośląski, wygasły wulkan. Jedyny, który przebił się przez wapienne utwory triasowe i wpłynął na wybitne i niezwykle malownicze ukształtowanie terenu. Jedyne, tak sławetne, zróżnicowane, ciekawe, niesamowite, zielone wzniesienie poza górami właściwymi.

I jedyne też tego rodzaju miejsce, które postanowiono zniszczyć; i przez które celowo wytyczono autostradę A4, niemalże wprost przez szczyt. To, że jej przebieg jest nienaturalny i że w tym miejscu zmienia ona kierunek, który wydłuża drogę, i czyni ją trudną, szczególnie w zimie, gdyż podjazd pod to wzniesienie nie jest łatwy….. – jest to oczywiste dla każdego człowieka. Tzn. dla każdego, kto człowiekiem jest. Jakby oczywisty jest fakt, że dałoby się zbudować w/w, prostą drogę bardziej na północ, w obszarach zdewastowanych wydobyciem wapienia nieco dawniej, bez większych szkód dla obszarów bezcennych przyrodniczo….

Naturalny las bukowy w rezerwacie Grafik (Park Krajobrazowy „Góra Świętej Anny”)

Część przyrody Masywu Chełmu (zwanego również Górą Świętej Anny), na szczęście, przetrwała. Niestety gwałt autostradowy zachęcił również pewne rodzaje pasożytów, np. takich co się wstydzą (bo zasłaniają twarze), ale lubią po takich sanktuariach przyrody „zaszaleć” sobie na crossie. Nie stać ich, żeby pójść na profesjonalny tor, wyżywają się tutaj. Byle tylko, olaboga!, nikt nie zobaczył twarzy, bo jeszcze może się skompromitują w swoich pełnych robactwa wioskach i będzie larmo.

Dobra, wracając do tego co jeszcze się ostało i można czasem odwiedzić, to ogólnie można Masyw Chełmu podzielić na dwie części – wchodnią i zachodnią – rozdzielone głęboką doliną Poręby. Powyższe zdjęcie pochodzi z rezerwatu „Grafik”, w którym dominuje 130-letni buk, rosnący na grubej warstwie lessu. Tworzy on tutaj trzy rodzaje zbiorowisk leśnych: kwaśną buczynę niżową, żyzną buczynę sudecką, i żyzną buczynę kwaśną.

Purchawka chropowata (Lycoperdon perlatum) na terenie rezerwatu „Grafik” – grzyb jadalny w pewnym stadium rozwoju, choć niewielu go zna

Miejsce niesamowite, dające odczuć po sobie siłę naturalnego, będącego w sile wieku, drzewostanu bukowego. Dotrzeć do niego można albo drogami polnymi żółtym szlakiem od Poręby (drogą ponad Siedmioma Źródłami), albo od przysiółków pomiędzy Lichynią i Czarnocinem (Zalesiem), tym samym szlakiem. Obydwie drogi są bardzo malownicze, można się delektować wspaniałymi osobliwościami przyrody. Ta część Masywu jest też położona w miarę daleko od autostrady, więc na ogół jej hałas do do niej nie dociera. Na szczęście.

Dorodny dąb na drodze do rezerwatu „Grafik”

W południowo-wschodniej części rezerwatu znajduje się monument z 1885 roku, upamiętniający syna miejscowego hrabiego, właściciela tych terenów w przeszłości. Zginął on był tragicznie w miejscowym lesie podczas polowania, a ów pamiątka, wystawiona przez ojca, a nazywana przez miejscowych „Grafikiem” nadała nazwę tej części lasu i rezerwatowi przyrody. Powierzchnia rezerwatu to ponad 27 ha, i jest on trzeci pod względem wielkości na terenie Chełmu – jest to całkiem sporo, jak na obszary chronione na Górnym Śląsku.

Trochę dalej na wschód, na obszarze o powierzchni 68,94 ha, został powołany rezerwat „Boże Oko” (nazwany tak od kapliczki znajdującej się pobliżu jego zachodnich granic). Jego teren jest jeszcze bardziej malowniczy niż poprzednio opisywany, wręcz idealny i do pieszych wędrówek, i do jazdy na rowerze. Cechuje się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu: suchymi dolinami o szerokim dnie, głębokimi parowami o stromych zboczach, lejami krasowymi itd. Wiele, spośród rosnących tu buków osiąga wiek 135 – 155 lat, oraz pomnikowe rozmiary – naprawdę robią wrażenie – w takim miejscu można się poczuć jak w „leśnej katedrze”.

Fragment rezerwatu „Boże oko” – naturalny las porasta głębokie i suche doliny

Nie tylko buki rosną w obrębie rezerwatu – spotkamy tu również graba, modrzewie, brzozy i nieliczne sosny. W każdym miejscu, w którym jakieś wielkie drzewo obumarło, natychmiast rusza ze wzrostem młode pokolenie drzew, które – gdy już zasłoni swoimi liśćmi i gałęziami glebę – czyni las zwartym chroniąc go przed utratą wilgotności i erozją. Świadczy to o zdrowotności rosnącego tu drzewostanu i jego sile.

Martwe drzewo pozostaje w lesie – stopniowo staje się próchnicą i wzbogaca glebę w składniki pokarmowe

To miejsce najlepiej odwiedzić parkując na parkingu nad Łącką Wodą, na początku Czarnocina (do tej wsi można dojechać z Zalesia). Jest tam dość sporo miejsca, zapewne stamtąd niektórzy pielgrzymują do wyżej wymienionej kapliczki, nadto przebiega tamtędy czerwony szlak turystyczny prowadzący do miejscowości Klucze. Jeszcze jedną zaletą tego parkingu jest to, że zachodnie stoki wzgórz rezerwatu „Boże Oko” są miejscami bardzo strome, mają wręcz górski charakter, co jest bardzo dobre, gdy chcemy po wyjściu z samochodu od razu rozgrzać kości.

Fragment rezerwatu „Boże Oko” – drogi na terenie rezerwatu idealnie nadają się do pieszych i rowerowych wędrówek

Obydwie wyżej wymienione lokalizacje są bardzo atrakcyjne – i w przeciwieństwie do zachodniej części Masywu Chełmu – niemalże całkowicie odizolowane od wpływu autostrady, dlatego wyśmienicie nadają się do spędzania w nich wolnego czasu. Pobyt w nich pozwala naprawdę się zrelaksować i odpocząć od codziennych problemów (i zostawić je za sobą). Co prawda wysokość wzniesień w tej części „Chełmskiej Góry” nie przekracza 300 m n.p.m., ale ze względu na ciszę i spokój można powiedzieć, że z pewnych względów jest to ta bardziej atrakcyjna część Masywu. A co z drugą częścią – zachodnią? O tym w następnym odcinku ‚pagórków, które są blisko’. Do zobaczenia!

8 myśli na temat “O pagórkach, które są blisko (część 3)

Dodaj własny

  1. Lubię czytać Twoje wpisy :), a czytałam jeszcze na starym swoim blogu fotograficznym 😉 Mam nadzieję, że Ty u mnie, na moim nowym blogu, też czasem zagościsz, byłoby mi również bardzo miło 😉 Pozdrawiam cieplutko 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

bezpukania.eu

Poznaj oblicze XXI wieku i poczuj blisko oddech epoki, w której żyjesz. Zapraszam na blog.

Shristy Singh

Adding Creativity Through Brush...........

Snippets of a Traveling Mind

Finding New Energy To Experience Life More Fully

meblościanka

Meblościanka jest pojemnym meblem, znajdzie się na niej miejsce na wszystkie przedmioty i zainteresowania, gromadzone przez lata, upychane i co jakiś czas ku uciesze odnajdywane. I taka jest ta strona: pojemna i o wszystkim, co może przyjść do głowy:).

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Wildonline.blog

British Wildlife & Photography

Kolej na kolej

Kolej w Polsce i na świecie - materiały archiwalne i aktualne

DRAGONFLY EFFECT

Orginal wild art nature download wallpaper background photo forest birds swamp dark mood black foggy smoggy boggy flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki Wild Nature Discover and download hight resolution pics / Pobierz niesztampowe obrazy o wysokiej rozdzielczości do swoich projektów, obrazów, tapet, plakatów, okładek, postów...

ChyllOut

Wycieczki na chilloucie

Góroholiczka

góry, podróże, fotografia

Be positive & run

o bieganiu, górach, lasach, książkach...

Blog Przewodnika przewodniksudecki.net

Tematy górskie i okołogórskie. Pisze przewodnik górski sudecki

Dursztyn

Dursztyński portal informacyjny

Kamil Szczepka Okiem Przyrodnika

Edukacja przyrodnicza, badania i ekspertyzy przyrodnicze

Xplore Ton Monde

Explorer le monde d'une nouvelle façon!

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: