Słowacja. Wszystkie dziury zbójnika Janosika (w Małej Fatrze).

Obecna sytuacja w tej ponurej części Europska coraz bardziej zmusza mnie do zastanowienia się nad zmianą profesji. Coraz „ciekawsze” pomysły niektórych sprawiają, że zastanawiam się nad zbójnictwem, tudzież łupiestwem z elementami życia na krawędzi. Jednakże, aby rozpocząć, warto by było znaleźć jakiś wzorzec. Jakąś monumentalną postać, która kiedyś skutecznie i efektywnie prowadziła się w taki właśnie sposób. A czy jest ktoś bardziej znany ze swego zbójniczego rzemiosła, niż Juraj Janosik? Oczywiście, że nie – on jest klasą samą w sobie.

Jedno z pierwszych skalnych przejść w Dolnych Dziurach (zacne, zaiste – gdybyż nie podesty to można nieźle „upaść”)

Aby zatem dowiedzieć się, jakimi ścieżkami ów mistrz łupiestwa chadzał, należy udać się do Małej Fatry, miejsca jego młodości wczesnej i nieco późniejszej. I tam, na miejscu odnaleźć kilka ciasnych skalnych wąwozów nazywanych Dziurami Janosika (Jánošíkove diery – po słowacku). Ścieżki te nie dość, że słyną z urody przecudnej, to jeszcze są niebywale zadbane i łatwo dostępne dla praktycznie każdej pary nóg.

Kilka siklawek Dolnych Dziur

Dolne Dziury – jak można się domyślić, są najniższą częścią skalnych wąwozów chroniących skarby zgromadzone w wyniku zbójniczego procederu. Przepływający przez nie Dziurowy potok (Dierovy potok) tworzy w nich dwa wodospady: pierwszy to tylko jednometrowy próg skalny, drugi osiąga swoimi rozmiarami ok. 3,5 metra. Wszystkie części Dziur są oczywiście dzisiaj ubezpieczone drabinkami, podestami, łańcuchami, linami itp. To trochę utrudnia ukrywanie się w ich rejonie, bo teraz są – niestety – bardzo łatwo dostępne. Nawet dzieci mogą ścigać tutaj zbójników. Do czego to doszło.

Wartko, oj wartko płynie woda w Górnych Dziurach

Górne Dziury – tutaj też zaskoczenia nie ma: znajdują się wyżej niż Dolne Dziury (jak się można był spodziewać), tworzą pierwsze wcięcie rozdzielające Rozsąciec Mały (Malý Rozsutec) od Wielkiego (Veľký Rozsutec). Były niebezpieczniejsze dla zbójników od innych Dziur – w czasach, gdy nie było w nich jeszcze drabin i łańcuchów, niektóre ich połacie były nie do przejścia. Wapienne skały, bezustannie wilgotne i śliskie, nastręczały sporo trudności, szczególnie tym, którzy musieli je przejść z obciążeniem. No chyba, że u góry czuwali kamraci z linami, kukając za swoimi kompanami i hersztem wracającym z rabunku jakiegoś. Teraz można bez problemu ekscytować się ich widokiem. Znajdziemy w nich aż 9 wodospadów o średniej wysokości od 2 do 4 metrów – niewątpliwie robią największe wrażenie spośród wszystkich części Dziur Janosika.

Kilka siklawek Górnych Dziur

Nowe Dziury – najkrótsze, oczywiście nazwane nowymi, bo najpóźniej zostały udostępnione rzeszom zwiedzających. Wypadają lepiej jeśli chodzi o ilość wodospadów (znajdziemy tam 4 sztuki tego zjawiska), niż Dolne Dziury, ale za to ich wysokość nie przekracza ok. 2 metrów. Istnieją pewne sprzeczności pomiędzy znakowaniem na miejscu, a wszelkimi mapami – żadna z nich nie uwzględnia tego, że szlak nimi prowadzący jest najprawdopodobniej jednokierunkowy (od skrzyżowania na Dolnych Dziurach rzekomo wiedzie do góry do wyjścia z Nowych Dziur). Może uczyniono ten wyjątek ze względu na tłumy, które mogłyby się podeptać w ciepłe długie weekendy. Za dawnych, zbójniczych czasów, niewielu potrafiło się tamtędy wspiąć. Z nagła więc żaden niepożądany pościg nie mógł się tam pojawić.

Skalne zacieśnienie Nowych Dziur – najbardziej suchej części spośród całych Dziur Janosika

I jeszcze jedna ciekawostka – jak już wiadomo każdemu, kogo oczy dotarły do tego momentu, czasami można w nazewnictwie miejscowym odnaleźć ślad, który odsłania możliwą przyczynę sławy tej lub owej miejscowości, góry, lasu itp. W najbliższej okolicy Dziur odnajdujemy aż dwie kulminacje o charakterystycznej nazwie Žobrák. Jedna z nich góruje i nad Nowymi, i nad Górnymi Dziurami. Bezpośrednim polskim odpowiednikiem tej nazwy jest określenie żebrak. Może żeby uchronić się przed popadnięciem w żebractwo (które w czasach świetności zbójników było pogardzaną profesją), niektórzy woleli podjąć się rywalizacji z systemem, balansując po krawędzi ostrza sprawiedliwości? Może lepiej im było walczyć o należne pięćset minus ryzykując życie?

Siklawka z kociołkiem zapewne eworsyjnym w Nowych Dziurach

Nie jest dziś łatwo żyć na sposób dawny, ale pewne nadzwyczajnie urzeźbione okolice pomagają pomarzyć o dawnym, wolnym trybie życia. Może czasami było trudniej, ale pozwalało to na zachowanie w dużo większym stopniu swojej własnej, pełnej osobowości. Cieszmy się każdą odwiedzoną górą, każdym wyeksplorowanym lasem, każdą chwilą w przyrodzie, póki jeszcze możemy te miejsca swobodnie odwiedzać…

4 myśli na temat “Słowacja. Wszystkie dziury zbójnika Janosika (w Małej Fatrze).

Dodaj własny

  1. Miło było znów spojrzeć na ostatnie miejsce odwiedzone przed zamknięciem granic… Tej wolności i takich miejsc brakuje. Bylam w każdej części Dziur Janosikowych we wrześniu, niesamowity urok i pewnie ze względu na porę roku – cisza i spokój. ☺️

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

bezpukania.eu

Poznaj oblicze XXI wieku i poczuj blisko oddech epoki, w której żyjesz. Zapraszam na blog.

Shristy Singh

Adding Creativity Through Brush...........

Snippets of a Traveling Mind

Finding New Energy To Experience Life More Fully

meblościanka

Meblościanka jest pojemnym meblem, znajdzie się na niej miejsce na wszystkie przedmioty i zainteresowania, gromadzone przez lata, upychane i co jakiś czas ku uciesze odnajdywane. I taka jest ta strona: pojemna i o wszystkim, co może przyjść do głowy:).

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Wildonline.blog

British Wildlife & Photography

Kolej na kolej

Kolej w Polsce i na świecie - materiały archiwalne i aktualne

DRAGONFLY EFFECT

Orginal wild art nature download wallpaper background photo forest birds swamp dark mood black foggy smoggy boggy flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki Wild Nature Discover and download hight resolution pics / Pobierz niesztampowe obrazy o wysokiej rozdzielczości do swoich projektów, obrazów, tapet, plakatów, okładek, postów...

ChyllOut

Wycieczki na chilloucie

Góroholiczka

góry, podróże, fotografia

Be positive & run

o bieganiu, górach, lasach, książkach...

Blog Przewodnika przewodniksudecki.net

Tematy górskie i okołogórskie. Pisze przewodnik górski sudecki

Dursztyn

Dursztyński portal informacyjny

Kamil Szczepka Okiem Przyrodnika

Edukacja przyrodnicza, badania i ekspertyzy przyrodnicze

Xplore Ton Monde

Explorer le monde d'une nouvelle façon!

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: