Dzika Słowacja / Divoké Slovensko. Wodospad Bystre (Bystrô) – CHKO Poľana.

Po nocy pełnej dżdżu i pośród porannych obłoków, pewnego sierpniowego dnia, poprowadziłem wyprawę do najwyższego wodospadu największego wygasłego wulkanu środkowej Europy – Poľany. Jest to jedno z tych bardziej popularnych miejsc, w tym nieznanym, jakby paśmie górskim przez ów stożek utworzonym. W środku tygodnia, przy warunkach pogodowych opisanych wyżej, nie sposób było trafić więcej niż po jednym człeku na kilka godzin na szlaku. Można było poczuć siłę i majestat pierwotny gór wypełnionych mgłą.

Dolina Bystrego potoku w swojej środkowej części – urokliwe miejsce we mgle

Wodospad Bystrego potoku (potocznie nazywanego w miejscowym słowackim dialekcie Bystrô), jest narodowym pomnikiem przyrody położonym na południowo-wschodnich stokach Poľany, na wysokości ok. 983 m n.p.m. (na tej wysokości znajduje się próg wodospadu). Głazy, które stopniowo zacieśniają dolinę rozpadły się w wyniku potężnych ruchów tektonicznych, gdy wzmiankowany wulkan był jeszcze aktywny. Wstrząsy rozdarły nie tylko te najsłabsze skały, ale również i te najtwardsze, andezytowe i utworzyły ów wielkie złomisko, które możecie w niewielkim stopniu poznać dzięki zamieszczonym tutaj zdjęciom. Przełamujący się i meandrujący między skałami Bystry potok wypływa z stoków wulkanu Poľana na wysokości ok. 1310 m (niecałe 150 metrów poniżej wierzchołka), na południowym zboczu góry.

Im wyżej do góry, tym więcej głazów

Jako typowy górski potok, ten nasz ślimaczy inaczej rzeźbiarz doliny, wpada po stosunkowo niewielkim i burzliwym biegu (7,8 km) do rzeki Slatiny, która chwilkę dalej wlewa się do Hronu. A, im wyżej się pniemy tym większe głazy napotykamy, a pomiędzy nimi czasami trudno uchwycić nieco dokładniej właściwą linię spływu wody w strumieniu. Rozcięcia międzyskalne zyskują na rozmiarze i głębokości, a wśród nich, gdzieś między odpryskami skalnego rumoszu meandruje sobie rzeczony ciek wodny. Na dodatek skały, choć naturalnie ciemne jak na wulkanity przystało, za sprawą osadów i porostów przybierają barwy typowe dla kamieni niekoniecznie wulkanicznego pochodzenia.

Jeden z kamyków, których w rzeczonej dolinie nie brakuje

W zdrowym lesie zdrowy wzduch*. Tak sobie zapożyczyłem to słowo od najbliższych nam południowców, oznaczające powietrze – jako świetnie pasujące do opisu tej doliny. Wydaje mi się bowiem, że w połączeniu z kilkoma innymi wyrazami, bardzo dobrze oddaje ideę zdrowego lasu, w którym współdziałanie każdego mieszkańca wpływa na odpowiednie nasycenie samym najzdrowszym powietrzem, jakim pod wodospadem mieliśmy możność oddychać. Na początku napotykaliśmy las bukowy, z elementami świerczyn, potem przekształcił się on w las mieszany z udziałem jodły, świerka oraz naturalnych górskich jaworzyn. Niezależnie od składu, cały czas był on piękny. A im wyżej, tym bardziej dziko – żaden drwal nie wychodzi daleko, gdy ma drzewa blisko. I dlatego na tej wysokości rosną najpiękniejsze i najbardziej majestatyczne okazy.

Skalna ściana po prawej stronie wodospadu (idąc w górę czyli wschodnia)

Ściany wodospadu i wokół wodospadu stanowią niesamowicie urodziwy przykład wielkiej skalnej półki. Jest to też jedyne miejsce w tej części CHKO Poľana, gdzie na szlaku możemy napotkać metalowe drabinki oraz łańcuchy. I trzeba na nich bardzo uważać podczas wilgotnej pogody, gdyż z racji małej znajomości i popularności turystycznej Poľany nie uwzględniają one dzisiejszych standardów bezpieczeństwa. Głównie za sprawą zbyt dużych odległości pomiędzy stopniami – warto się dobrze trzymać łańcuchów i skał. Owe ubezpieczenia prowadzą (wraz z zielonym szlakiem) nad próg wodospadu, gdzie ponownie można ujrzeć potok w spokojnym lesie sobie meandrujący. Znajduje się tam również solidnie wykonana ławeczka, na której warto spocząć po zażyciu prysznica z rozproszonych wód tej bystrej siklawy. Albo raczej siklawicy.

A oto i on – wielki wodospad Bystre (Bystrô)

Wysokość wodospadu to jakieś 23 metry, co czyni go jednym z największych wodospadów ściekających po skałach wulkanicznych Słowacji. I to w całości wystarcza, żeby naprawdę robić wrażenie. Kolejną cechą tej kaskady jest to, że nigdy nie wysycha – zasoby wodne wulkanu, dzięki wysokości i specyficznemu położeniu sprawiają, że nawet najstarsi miejscowi mieszkańcy nie pamiętają aby spad Bystrô wysechł. Nawet w słoneczny dzień mówili nam: „idźcie tam, woda na pewno będzie” – i mieli 100% racji. Mglista wyprawa ma natomiast tą przewagę, że pozwala poczuć się jak podróżnik w czasie, cofnąć się o całe 1500 lat i żyć w czasach, gdy Celtowie zapuszczali się w te okolice. Najlepsze słowa nie oddadzą tego wrażenia, może tylko trochę naszkicują jakiś koślawy zarys atmosfery tego dnia, ale przenigdy nie oddadzą rzeczywistości. Gdzieś głęboko w głowie pozostanie wspomnienie, które może odżyć, gdy nastaną sprzyjające warunki.

Nadciągnęły posiłki dla mgły i wodospad zaczął się chować

Po niedługim czasie, gdy w końcu zachciało nam się wejść nad próg wypadowy dla wodospadu, mgły zaczęły się zagęszczać i jeszcze bardziej zamykać nas w tej tajemnej dolinie, pod niebotyczną skalną ścianą z andezytu. Coś niesamowitego. Każde góry są inne, każde pasmo ma coś specyficznego w sobie. Niewątpliwie główną cechą Poľany jest niewyobrażalna dzikość, widoczna w każdym calu i każdej cesze tego „pasma”. Doczekało się ono odrębnej mapy VKU (nr. 133), zaktualizowanej dwa lata temu, choć niewiele nowych szlaków od starego wydania się pojawiło (głównie rowerowe). Na uboczu od głównych trendów turystycznych można wypocząć od wszelkiego nadmiernego zatrzęsienia nadmiarem turystów. Problemem może być mała ilość odpowiednich kwater w okolicy, więc trzeba bardzo uważnie szukać. Polecam takie, które mają w swym wyposażeniu łazienkę i kuchnię na wyłączność w czasie korzystania z wynajmu.

A tutaj się wszystko zaczyna – potok zaczyna tworzyć wodospad

Odwiedziny wulkanu porą wilgotną niewątpliwie zaliczę do udanych. Nie sposób wrzucić wszystkie zdjęcia, a te które umieściłem, tylko w małym stopniu oddają klimat tego miejsca. Tym niemniej mam nadzieję, że zachęciłem Was wystarczająco do tego, żeby spróbować odkryć Wodospad Bystre, oraz wszelkie okoliczne pamiątki ze skałami wulkanicznymi związane. Mam nadzieję, że w przyszłości będę również miał więcej czasu, żeby o nich w odpowiedni sposób napisać. Do zobaczenia!

2 myśli na temat “Dzika Słowacja / Divoké Slovensko. Wodospad Bystre (Bystrô) – CHKO Poľana.

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

bezpukania.eu

Poznaj oblicze XXI wieku i poczuj blisko oddech epoki, w której żyjesz. Zapraszam na blog.

Shristy Singh

Adding Creativity Through Brush...........

Snippets of a Traveling Mind

Finding New Energy To Experience Life More Fully

meblościanka

Meblościanka jest pojemnym meblem, znajdzie się na niej miejsce na wszystkie przedmioty i zainteresowania, gromadzone przez lata, upychane i co jakiś czas ku uciesze odnajdywane. I taka jest ta strona: pojemna i o wszystkim, co może przyjść do głowy:).

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Wildonline.blog

British Wildlife & Photography

Kolej na kolej

Kolej w Polsce i na świecie - materiały archiwalne i aktualne

DRAGONFLY EFFECT

Orginal wild art nature download wallpaper background photo forest birds swamp dark mood black foggy smoggy boggy flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki Wild Nature Discover and download hight resolution pics / Pobierz niesztampowe obrazy o wysokiej rozdzielczości do swoich projektów, obrazów, tapet, plakatów, okładek, postów...

ChyllOut

Wycieczki na chilloucie

Góroholiczka

góry, podróże, fotografia

Be positive & run

o bieganiu, górach, lasach, książkach...

Blog Przewodnika przewodniksudecki.net

Tematy górskie i okołogórskie. Pisze przewodnik górski sudecki

Dursztyn

Dursztyński portal informacyjny

Kamil Szczepka Okiem Przyrodnika

Edukacja przyrodnicza, badania i ekspertyzy przyrodnicze

Xplore Ton Monde

Explorer le monde d'une nouvelle façon!

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: